Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 121 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Za nieudokumentowaną hermetyzację procesów przeładunku paliw musisz zapłacić

piątek, 07 listopada 2008 14:28
Skocz do komentarzy


Zapisz się na Bezpłatny E-letter
 


Jeśli prowadzisz stację paliw, z tytułu opłat środowiskowych do 31 stycznia 2008 r. masz obowiązek zapłaty za emisję oparów benzyny do powietrza. Emisja zachodząca w procesie przeładunku benzyn może być redukowana dzięki hermetyzacji, czyli układowi odsysania oparów. Sprawdź, czy masz właściwie udokumentowaną hermetyzację.

 

Na większości stacji paliw mimo iż są stosowane rozwiązania techniczne redukujące emisję oparów benzyn, brak jest dokumentacji urządzeń, która potwierdzałaby stopień redukcji tej emisji. Co prawda sama nazwa - hermetyzacja - wskazuje na to, że sprawność systemu winna być bliska 100%, ale w rzeczywistości jest inaczej. Waha się ona w granicach 93 - 99%, a musisz pamiętać, że im większy stopień hermetyzacji, tym mniejszą zapłacisz opłatę za emisję benzyn.

 

Dokumentacja związana z przeładunkiem paliwa

Skuteczność redukcji emisji powinien określić wykonawca, dlatego modernizując stacje lub budując nową zadbaj o to, aby skompletować dokumentację procesów przeładunku paliwa.

Coraz lepiej wyszkolone organy inspekcji ochrony środowiska, w czasie kontroli żądają ww. dokumentacji. W przypadku niemożności jej okazania możesz być zobligowany do jej dostarczenia, a jeśli tego nie zrobisz, zostaną na Ciebie nałożone kary.

 

Najgorszą karą nie jest w tym przypadku mandat. Zgodnie z art. 154 Prawa ochrony środowiska, jeśli organ kontrolujący stwierdzi brak zgodności z deklarowanym przez firmę stanem technicznym urządzeń, może w drodze decyzji określić wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji instalacji. Wiązać się to może z dodatkowymi kosztami związanymi z pozyskaniem decyzji oraz ze spełnianiem narzuconych w niej warunków. Grozi Ci również wezwanie do powtórnego naliczenia opłat, z wyrównaniem za poprzednie lata z należnymi odsetkami.

 

Konieczność wyrównania opłat może spowodować dziesięciokrotny wzrost wydatków na ten rodzaj opłat!

 

Prawo ochrony środowiska nie narzuca częstotliwości badań skuteczności układu odsysającego opary benzyny, może je narzucić dokumentacja techniczno-ruchowa instalacji. O konieczności ponawiania badań skuteczności hermetyzacji decydują wówczas zalecenia producenta urządzenia, który określa wymagania techniczne dla konkretnej instalacji. Urządzenia muszą być serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli zalecenia producenta instalacji nie stanowią inaczej, powinieneś na pewno raz określić stopień hermetyzacji dużego i małego wahadła, a następnie, część badań dotyczących skuteczności emisji powtórzyć po zdarzeniach takich jak:

  • awarie urządzeń związanych z ograniczeniem emisji,
  • instalowanie nowych zbiorników,
  • instalowanie nowych odmierzaczy paliw lub zastąpienie odmierzacza pojedynczego podwójnym.

 

Podstawa prawna

Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. z 2005 r. nr 243, poz. 2063).

wykorzystaj ISO 9000 w walce z konkurencją

oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 17 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  475 841  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

ochrona środowiska, przyroda, ekologia, wojewódzki inspektorat ochrony środowiska, odpady

Oceń Bloga!


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 475841
Wpisy
  • komentarze: 1051

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl