Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 941 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Karta przekazania odpadów

niedziela, 14 grudnia 2008 14:07
Skocz do komentarzy


Zapisz się na Bezpłatny E-letter
 

 

Karta to dokument, który jest świadectwem poprawnego pozbycia się odpadu, przekazania go kolejnemu lub ostatecznemu odbiorcy. Jakie są konsekwencje jej wystawienia i na jakie problemy możesz się natknąć?

 

Obowiązek wystawiania karty przekazania odpadów określony jest zapisami ustawy o odpadach. Jeżeli jesteś wytwórcą odpadów musisz wystawić kartę w momencie pozbywania się odpadu i przejęcia go przez kolejnego posiadacza. Karta jest dowodem potwierdzającym przekazanie odpadu (jej wzór określa załącznik nr 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z 14 lutego 2006 r.).

 

Przekazałeś odpad, którego - jako wytwórca - nie masz w decyzji

Jako wytwórca odpadów masz uregulowaną gospodarkę odpadami w firmie w postaci pozwolenia na ich wytwarzanie. W sytuacji wymiany np. sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub incydentalnej wymiany urządzenia technologicznego, pojawia się odpad, który nie jest uwzględniony w Twojej decyzji - teoretycznie nie masz prawa go wytworzyć. Czy to może uzależnić odbiór tych odpadów przez firmę zewnętrzną, uprawnioną do tego celu?

 

Brak przedmiotowego kodu w posiadanej przez Ciebie decyzji  -jako wytwórcy wystawiającego kartę przekazania odpadu - nie powinien stanowić przeszkody w jego odbiorze. Odbiorca odpadów nie powinien odmówić odbioru odpadów. Po Twojej stronie leży obowiązek zgłoszenia do urzędu informacji o wytworzeniu nowego odpadu. Jeśli jego powstanie zostało w firmie zapoczątkowane albo będzie się powtarzało częściej, masz obowiązek wystosowania wniosku o zmianę posiadanego pozwolenia na wytwarzanie.

 

W przypadku przekazywania do transportu odpadów niebezpiecznych pamiętaj o wpisaniu w karcie przekazania odpadu numeru pojazdu, którym są przewożone. Ich transport jest traktowany jak transport materiałów niebezpiecznych.

 

Przekazałeś odpad podmiotowi, który nie ma prawa do jego przejęcia

Przy powszechnej kompleksowej obsłudze firm przez jednego odbiorcę odpadów może zdarzyć się sytuacja, że np. incydentalnie wytworzony odpad zostanie odebrany z całą resztą odpadów. Następnie w siedzibie odbiorcy okaże się, że brak tego kodu w posiadanej przez niego decyzji.

 

Przekazanie odpadu podmiotowi,  który nie ma w swojej decyzji tego przedmiotowego kodu, nie powinno mieć miejsca. Zawsze przed przekazaniem odpadu powinieneś sprawdzić, czy dany posiadacz jest w tym celu uprawniony tj. posiada stosowną decyzję - zezwolenie na odbiór wytworzonych w Twojej firmie kodów odpadów. W opisanej sytuacji odbiorca odpadów powinien zawrócić ich transport. Po Twojej stronie leży znalezienie uprawionego w tym celu odbiorcy. Pamiętaj, że posiadacz odpadów - w tym ich wytwórca - fizycznie przekazując odpady następnemu ich posiadaczowi, który ma stosowną decyzję na ich odbiór, przenosi tym samym odpowiedzialność za działania objęte tym zezwoleniem na tego ni każdego kolejnego posiadacza odpadów - czyli na każdego, kto faktycznie włada odpadami. Z punktu widzenia odbierającego odpad - bez stosownej decyzji może on ponieść konsekwencje nielegalnego składowania odpadów. Wiąże się to z naliczeniem opłat za umieszczenie odpadów na składowisku. Obowiązujące stawki znajdziesz w Obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 4 października 2006 roku w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2007.

 

Odbiorca Twoich odpadów zwleka w dopełnieniu formalności

Odbierający odpad zwleka z podbiciem karty przekazania odpadu, mimo że fizycznie go odebrał, zgodnie z posiadaną decyzją. Co możesz zrobić?

 

Powinieneś wystawić kartę przekazania i wysłać w dwóch egzemplarzach pocztą za potwierdzeniem odbioru. W razie kontroli będziesz miał dowód na prawidłowe przekazanie odpadów, w postaci potwierdzenia wysłania lub tzw. zwrotki - dowodu odebrania kart. Unikniesz tym samym posądzenia o przykładowe porzucenie odpadów w lesie. Kiedy nie możesz wyegzekwować prawidłowego wypełnienia karty przez odbiorcę, masz prawo domniemywać, że odpad nie trafił zgodnie ze swoim przeznaczeniem tj. np. na składowisko. W takich okolicznościach powinieneś powiadomić Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

Karta przekazania odpadów może być wystawiona jako zbiorcza - obejmująca odpad danego rodzaju, przekazywany łącznie w czasie jednego miesiąca kalendarzowego, temu samemu posiadaczowi.

 

Podstawa prawna:

 1. Ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. z 2007 r. nr 39, poz. 251 ze zm.).
 2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 lutego 2006 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. z 2006 r. nr 30, poz. 213 ze zm.).
 3. Obwieszczenie Ministra Środowiska z 4 października 2006 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2007 (M.P. z 2006 r. nr 71, poz. 714).

 wykorzystaj ISO 9000 w walce z konkurencją

oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 27 grudnia 2016 14:27

  nieopchnięcie

  autor Ilona

  blog: http://www.cssashef.org.uk/bbs/space-uid-242099.html

 • dodano: 23 października 2014 3:06

  Ciekawy blog!

  autor Roland

  blog: http://tinyurl.com/jw6ohae

 • dodano: 05 lutego 2009 16:43

  Należy pamiętać, że często z wytwarzaniem odpadu wiąże się ich magazynowanie. w decyzji (zgodzie) na wytwarzanie odpadów określa się miejsce i sposób ich magazynowania. Magazynowanie odpadów bez decyzji wywołuje po stronie wytwórcy odpadu nie wymienionego w decyzji obowiązek uiszczenia podwyższonych opłat
  Odnoście zachowań odbiorcy odpadów, bardziej zasadne jest powiadomienie organu ochrony środowiska który wydał odbiorcy odpadów decyzję na gospodarowanie niż WIOŚ aby wszął postępowanie ostrzegawczo wzywające a następnie cofnoł zezwolenie.

  autor Jan

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  474 651  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

ochrona środowiska, przyroda, ekologia, wojewódzki inspektorat ochrony środowiska, odpady

Oceń Bloga!


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 474651
Wpisy
 • komentarze: 1007

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Ogłoszenia